korona virüsü
Genel,  Sağlık

CORONA VİRÜSÜ KRİZ GEÇİREN HASTA-CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR?

..... ......

CORONA VİRÜSÜ KRİZ GEÇİREN HASTA-CORONA VİRÜSÜ SALGINI NEDİR?-Son günlerde adını sıkça duyduğumuz ölümcül salgın hastalık nü anlatıyoruz ve corona virüsü kriz geçiren hasta videomuzda yer alıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkması sebebiyle onu wuhan korona virüsü olarak da duymuş olabilirsiniz. nedir? Corona virüsü nasıl bulaşır? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

BİR ANDA ORTAYA ÇIKAN GİZEMLİ CORONA VİRÜSÜNÜN PERDE ARKASINDA ACABA NE VAR? DÜNYA ALARMDA! ÇİN DEKİ WUHAN CORONA VİRÜSÜ SALGINI BİR KIYAMET PROJESİ Mİ? VİRÜS TÜRKİYE YE GELİR Mİ? 2020


Ocak ayı başlarında ölümcül etkisi ilk defa ortaya çıkan ve başta Çin şehirleri olmak kaydıyla dünya geneline yayılan ile ilgili son dakika haberleri arka arkaya gelmeye devam ediyor. Her geçen gün, corona virüsü hastalığı sebebiyle ölen ve hastalık teşhisi konan insanların sayısı inanılmaz bir hızla artıyor. Yetkililer ve sağlık çalışanları salgını kontrol altına almak için ça ba gösterirken Çin’de Wuhan corona virüsünün yayılma hızı katlanarak artmaya devam ediyor.

Yılbaşı kutlamaları gibi geniş kitle etkinliklerini bile iptal eden ve toplu taşımayı, uçuşları durdurmak gibi ciddi karantina önlemleri alan Çin, şimdi de başka bir felaket ile yüzleşmek durumunda. Hastanelerde kullanılan ve tedavisi henüz olmasa da sıkıntıları hafifletmek için kullanılan ilaçların stokları tükenmek üzere.
Korona virüsü (coronavirus) ile ilgili son dakika haberleri ardı ardına gelmeye devam ederken, facianın boyutları da gitgide artıyor. Sağlık yetkilileri yaptığı açıklamada, Çin’de ölümcül korona virüsü yüzünden 100’e yakın kişinin öldüğünü söyledi. Ülke genelinde 2000’den fazla teyit edilmiş vaka rapor edildi.

Öte yandan corona virüsü, tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ediyor. Henüz kesin bir tedavisi olmayan bu korkunç hastalık nedeniyle birçok bölgede sağlık görevlileri için seferberlik ilan edildi.


Çin hukümeti tarafından işletilen Xinhua haber ajansı,an itibariyle 237 hastanın kritik durumda olduğunu bildirdi.
Çin’in Wuhan şehrindeki sağlık çalışanları sürekli artan sayıda hastayı tedavi ettikleri için hastanelerin malzeme yetersizliği olduğunu söylüyor.


Çin, virüsün yayılmasını engellemek için inanılmaz bir çabayla şehre 1.200’den fazla sağlık çalışanı ve 135 Halk Kurtuluş Ordusu sağlık personeli göndereceğini açıkladı.
Çin’in en önemli saydıkları tatili olan Ay Yeni Yılı kutlamaları (her sene Ocak ayında yapılan kutlamalar), virüs nedeniyle Pekin, HongKong ve diğer büyük şehirlerde büyük ölçüde etkilendi. Hubei eyaletinde 60 milyon kişi kısmi karatina altında


Virüsün teyit edilen vakalarının çoğu Çin’de yaşanırken, Fransa, Avustralya ve ABD de dahil olmak üzere Çin anakarasının dışında en az 13 bölgede daha virüs vakalarının tespit edildiğini açıkladı. Kanada’da, sağlık yetkilileri Cumartesi günü ülkelerinde ilk ‘varsayımsal’ pozitif koronavirüs vakası oldğunu söyledi. Korona virüsünün Kanada’da olan bu ilk teşhisi, ülkenin ulusal tıbbi laboratuvarından ilave onay bekliyor.

Peki coronavirüs Belirtileri nelerdir ve koronavirüsü (coronavirüs) tanısı nasıl koyulur?


Genellikle üst solunum yolu hastalıkları belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı olabilir. Koronavirüsü bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına da yol açabilir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği ve yaşlı olan kişilerde çok daha sık görülür. Klinik belirtiler hafif olduğu için laboratuvarlarda testleri genellikle çok sık kullanılmaz.
Özetle Hastalığın Belirtileri;
 Ateş
 Öksürük
 Nefes darlığı
 İshal
 Bulantı – Kusma

Coronavirüs hastası Nasıl tedavi edilir?


Corona virüs hastalığı olan birçok kişide hafif seyirli olduğu için ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir. Fakat, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar, öksürük ilaçları ve bol sıvı desteğiyle istirahat önerilir. İlave hastalığı olanlar ve durumu ağır olanlar hastanede yatmaları ve bu şekilde tedavi olmaları gerekebilir.


Corona virüsünden korunmak için mutlaka şu önlemleri alın:


Koronavirüsü yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında sabunla düzenli el yıkamak, öksürme ve hapşırma esnasında ağzın ve burnun kapatılması, et ve yumurta gibi gıdaların iyice pişirilmesi yer alır.
Videoyu izlediğiniz ve bizi desteklediğiniz için teşekkür ederiz
Videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı ve abone olmayı lütfen unutmayınız
Sağlıkla kalın, hoşçakalın.

Etiketler

ruhi çenet,
türkiye sosyal deney,
türkiye’ye geldimi,
ölüm sahneleri,
belirtileri,
istanbul,
corona virüsü barış özcan,
corona aşısı.

Corona virüs,corona,corona türkiye,coronavirüs nedir,corona virüsü türkiye,corona virüsü çin,corona virüsü istanbul,corona virüsü ölüm sahneleri,korona,korana virüsü korana türkiye,korona istanbul,salgın türkiye,çin virüsü,çin virüsü Türkiye. Wuhan virüsü,wuhan virüs çin,corona virüsü konya,corona virüsü belirtileri,corona nasıl bulaşır,corona virüsü,corona wuhan,korona virüs,korona virüsü nedir,korona nedir,corona virüsü görüntüleri.

Corona virüsü kriz geçiren hasta,korona virüsü kriz geçiren adam,corona virüsü kriz geçiren hasta corona virüsü kriz geçirme,corona virüsü krize giren hasta,corona virüsü kapan insanlar,corona virüsü kıyamet,corona virüsü düşen insanlar corona virüsü nasıl bulaşır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.