korona virüs
Genel,  Sağlık

Coronavirüs salgını-Coronavirüsü belirtileri Türkiye (Korona virüsü)

..... ......

Çin’liler yeni yıla bizden 25 gün sonra giriyor. 2020 fare yılı kutlamaları da resmen başladı. Bu nedenle 2 hafta boyunca kutamalar yapılıyor. Normalde Çin’de ve Çin’lilerin yoğun olduğu ülkelerde büyük bir coşku ve şatafatla birbirinden ilginç ve renki kutlamalar yapılıyor.

Bu dönemde insanlar çalışmıyor ve sevdikleriyle, aileleriyle birlikte geçiriyor. Hatta öyle ki yeni yıl kutlamaları nedeniyle yollara dökülen yüz milyonlarca kişi nedeniyle dünyanın en büyük insan göçü yaşanıyor. Toplu taşıma araçlarında yer bulabilmek için haftalar öncesinden biletler tükeniyor. Bu geleneğin masalımsı bir hikayesi de var ama şimdi ona girmeyeceğim. Bütün bu kutlamalar bu yıl yapılmıyor. Çünkü ya da halk dilinde Çin virüsü denen ürkütücü bir salgına yol açan virüs yüzünden Çin’deki şu an tam 12 kent karantina altına alındı. Maalesef hızla yayılmaya devam ediyor.

Henüz çok yeni farkedilen bu virüsün sebep olduğu salgın için ilaç ve aşı yok! Ayrıca coronavirüs türünün 3 ay içerisinde mutasyona uğrayacağı öngörülüyor. Tabi böyle bir durumda Çin virüsü coronavirüs insanları nasıl etkiler bu da bilinemiyor. Her ne kadar Rusya aşı üretimine başlayacağını duyursa da bu bilgiler ışığında bu aşının ne kadar faydalı olabileceği de tartışma konusu. Yeni bir coronavirüs çeşidi türü olduğu için teknik bir ismi var  fakat coronavirüs, Çin virüsü denilmesinin yanında ayrıca ilk defa Çin’in Wuhan kentinde tesbit edilğinden dolayı aynı zamanda Wuhan coronavirüsü de deniliyor. Çin’in ne kadar kalabalık bir ülke olduğunu bilmeyeniniz yoktur heralde.  Çin nufusu 11 milyon. Ancan Wuhancoronavirüsü bu büyük kalabalığı adeta eve hapsetmiş durumda. Wuhan sokaklarında şu sıralar in cin top atıyor. Dışarıya çıkmak yasak. Önce maskesiz dışarıya çıkmak yasaklandı. Herkes mutlaka maske takıyordu.

Ancak geçtiğimiz günlerde bu hastalık nedeniyle durup dururken aniden yere düşüp, ölen insanların görüntüleri paylaşıldı. Gerçekten korkunç bir durumla karşı karşıya olan Çin, hatta belki de tüm dünya ne yapacağını şaşırmış durumda. Hal böyle olunca insanların hastane dışında çok ciddi bir durum yoksa dışarı çıkmaları tamamen yasaklandı.

Hali hazırda hizmette olan hastaneler artık yeterli gelmediği için acilen büyük bir hastane yapılmaya başlandı. Hatta öyle ki bu hastanenin 6 gün içinde bitirilmesi planlanıyor. Hastane 1000 yatak kapasiteli olacak.

Diğer kentlerle beraber 35 Milyon civarı  insanın ulaşımı kısıtlanmış durumda. Uçak ve tren seferlerinin hepsi durdurulmuş durumda. Çünkü salgınlar en çok bu şekilde yayılıyor. Wuhan’da yaşayanlar zaten dışarı çıkamıyor.

Wuhan kentinde tren istasyonunun hemen yanında bir halk pazarı var. Y ada balık pazarı denilebilir. Ama burda balıklar ve çeşitli deniz ürünlerinin yanısıra çok çeşitli hayvanların satışının yapıldığı bir Pazar. Wuhan coronavirüsü nün ilk olarak buradan çıktığına inanılıyor.

Bu pazarda tavuskuşu, fare, misk kedisi, maymun, yılan, yarasa, koala ve daha pek çok çeşit hayvan ve hayvan eti bulunuyor. Çin virüsü nün burdaki hayvanlardan birinden bulaştığı ve salgına dönüştüğü düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre bölgede çok sevilen ve aslında oldukça pahalı olan yarasa çorbası veya yılandan  geçtiği ağırlık taşıyor.

Asında coronavirüsleri yeni değil. Farklı özelliklere sahip oldukça büyük bir virüs familyası diyebiliriz. İlk defa 1960’lı yıllarda keşfedilmişti. Bu büyük virüs familyasının sadece 6 tanesinin insanlar için bulaşıcı olduğu tesbit edilmişti.

202 Yılında çıkan sars salgını ve 2012 de ortaya çıkan mers salgınları bahsettiğimiz 6 çeşit virüsten türemişti.

Çin virüsü ağzın arka tarafında ve boğazda bulunan hücrelere yerleşiyor. Ve insanlara da bu yolla, yani solunum yolları aracılığı ile bulaşıyor.

Coronavirüs belirtileri nelerdir? –

Hastalık kendini gribe benzer bir şekilde baş ağrısı, yüksek ateş ve öksürük şeklinde seyrederek belli ediyor. Ardından şu sorunlar başgösteriyor;

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik, durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme problemleri, gözün sulanması ve gözde oluşan renk değişimi
Solunum ve akciğer sorunları ve nezle
Denge sorunları
Genel psikolojik durumda değişme, mutsuz bir ifade.

Akciğer, karaciğer, solunum yolları, mide, barsak ve sinir sistemini etkileyebilir.

Bu arada bu konuda sizlere doğru bilgiler vermek için bir taraftan araştırma yaparken az önce bir habere rastladım. Amerika bulaşma riskinin yüksek olması nedeniyle Wuhan’da bulunan büyükelçiliğini kapatma ve aileleriyle birlikte personelini ülkelerine geri çekme kararı aldı.

Türkiye’ de koronovirüs bulaşma riski var mı?

Belki görmüşsünüzdür, 2-3 gün önce haberlerde göstermişlerdi. Çin’den gelen birinin hasta olması nedeniyle çok ciddi tedbirler alındı. Süreyya Paşa göğüs hastalıkları hastanesinde onun için özel bir karantina odası oluşturuldu ve 36 saat gözlem altında tutuldu. Klinik durumunda herhangi bir bozulma gözlenmedi ancak hastanın kendi isteği üzerine yine özel ambulansla ve personelle memleketine gönderildi. Kişide coronavirüs bulgusu olmamasına rağmen şüpheli vaka olması sebebiyle onunla birlikte giden personel sıkı bir taramadan geçirildi.

Ayrıca hava alanlarında özel karantina odası hazırlandı ve ile ilgili herhangi bir şüphe oluşturan Çin’li yolcular derhal karantinaya alınacak ve özel olarak hazırlanan ambulansla hastaneye kaldırılacak.  Olası şüpheli kişi olgusunda kişilerin gönderileceği hastaneler de belirlendi. 5 Hastanede bunun için özel tecrit odaları ve steril alanlar oluşturuldu.

Coronavirüsünden korunmak için ne yapmalıyız?

Uzmanların önerdikleri, kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek, pişirilmemiş yiyeyeceklerden uzak durmak, hayvanlarla direk temasa geçmemek gibi bazı önlemler alabileceğimiz söyleniyor.

Neyse ki şu anda ülkemizde korkulacak bir durum yok. Allah hepimizi korusun diyorum. Bu arada böyle vakalarda, yani afet, salgın gibi durumlarda çok fazla spekülasyon yapılır ve aslı astarı olmayan bir çok bilgi türetilir. Özellikle sosyal medyada gördüğünüz, duyduğunuz herşeye inanmamanızı tavsiye ederim. Kaynağı doğrulanmayan, bilimsel verilere dayanmayan bilgi ve haberlere itibar etmeyin. Çünkü böyle durumlar kişilerde panik durumu oluşturur.

Zaten şu anda 2000 civarında Wuhan virüsünün çok büyük çoğunluğu Çin’de görüldüğü ve hayatını kaybedenlerin %2 civarında olduğu biliniyor. Bu da şimdilik çok ciddi bir rakam olarak görülmüyor. Dünya sağlık örgütü de bu yüzden ulusararası acil durum ilan edilmesine gerek olmadığı açıklamasını yaptı. İlerleyen günlerde ne olacağı belli değil tabi ki ama şu an için en azından ülkemiz adına şükürler olsun ki korkulacak bir durum yok.

Videoyu beğendiyseniz, beğen tuşuna basıp abone olun ve abone ol yazısı yanındaki zil resmine tıklayıp bildirimleri açın.

 Bütün hastalıkların, kötü şeylerin hepimizden uzak olması dileğiyle sevgiler… Hoşçakalın.

Coronavirüs Salgını,,Hankou tren istasyonu,Coronavirüs,çin takvimi,fare yılı,coronavirüs,,,çin virüsü,,wuhan virüsü, türkiye,korona virüsü belirtileri,corona virüsü nedir,coronavirüs hakkında,korona virüs türkiye,korona virüs görüntüleri,korona virüs video,korona virüsünden nasıl korunulur,coronavirüzten nasıl korunulur,,coronovirüsten korunma yöntemleri,coronavrüsten korunmak için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.