cevdet tuna kimdir
Genel

Doktor Cevdet Tuna kimdir?

..... ......

Dr. Cevdet Tuna 1923 yılında Edirne’de doğdu.

Ailenin 9 çocuğundan (Ailenin 9 çocuğu 11 üniversite bitirmiştir) 7.si olan Dr .Cevdet Tuna, 1930 yılında ilk öğretim hayatına Edirne’nin Balıkpazarı İlkokulu’nda başladı.

1935 – 1941 yıları arasında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1941 – 1947 yılları arasında Almanya Goethe Tıp Fakültesi’ni başarı ile bitirdi.

cevdet tuna kimdir

Eğitimini bitirdikten hemen sonra memleket hasreti ile yurda döndü. 1950 yılına kadar 3 yıl boyunca İstanbul Hadımköy Tabip Asteğmen olarak kendisine tahsis edilen bir atla bütün Trakya’daki birliklere ordunun tek doktoru olarak şifa dağıttı.

1952 yılında ilk profesyonel hayatına Türkiye’nin ilk 5 ilaç firmasından birini, Tege İlaç Fabrikası’nı kurarak başladı.

Türkiye’de ilk öksürük şurubu, ağrı kesici hapı, yanık merhemi, öksürük tabletlerini formülize etti. İşine duyduğu aşkla her geçen gün büyüyen şirketinde her daim ilaç üretimindeki tüm aşamalarında bizzat kendisi bulunurdu. Türkiye’deki ilk tahlil laboratuvarlarının kurulmasında etkin bir rol üstlendi. 1977 – 1995 yılları arasında 13.500 eczanenin arka bölümündeki havanda yapılan ilaçların ham madde ihtiyaçlarının ithalatını yaptı.

cevdet tuna askerlik

Yerli ilaç üreten küçük ve orta ölçekli firmalara mutemetlik yaptı. 1998 yılında Tanalize firmasını kurdu ve bugün halen Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh markaları adı altında üretilen 2.000 çeşitten fazla kozmetik üretim tesislerinin onursal başkanıdır.

Kozmetik, Ömerli’deki 60.000m2’lik kendi tesislerinde günlük bin ton üretim kapasitesi ile kozmetik ürünleri üretmektedir.

Yatırımlarını sürdüren Lüleburgaz’da 120.000 m2’lik yeni arazisinde, toplam 180.000m2 alanda konumlandıracağı tesisi ve 300.000m2 alanda çalışma hedefi ile yeni projelerini sürdürmektedir.

cevdet tuna ürünleri

Kozmetiği rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise kişisel bakım, ıslak mendil, makyaj ürünleri, plastik ambalaj üretimi, tüp üretimi ve dolumu yapabilen 5 ayrı fabrikanın aynı tesis içinde bulunması yani entegre bir tesis olmasıdır.

cevdet tuna çocukları kimdir

Toplamda 66 yıllık profesyonel iş yaşamı boyunca, çok çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna, yaptığı her işte insan kaynağının çok önemli olduğu bilinci ile insan yetiştirmenin en büyük yatırım olduğuna inanmıştır. Her zaman dürüstlüğü, çalışanlarına verdiği önem, ailesine verdiği değer, doğayı ve hayvanları çok sevmesi ile çalışanlarının ve dostlarının hayranını kazanmıştır.

Bugün halen ayda bir gün, oğlu Sn. Hakan Tuna yönetiminde olan Kozmetik A. Ş’yi ziyaret ederek eski formülleri hakkında yöneticilerle sohbetler gerçekleştirmektedir.

Basını yakından takip eden Dr. Cevdet Tuna, rakip analizleri ve bu konuda topladığını haber ve ilanlarla ArGe’ye ve pazarlama departmanına da destek vermektedir.

farmasi üyeliği hakkında