lassa virüsü
Genel,  Sağlık

DÜNYA ŞOKTA! ŞİMDİ DE NİJERYA LASSA VİRÜSÜ YAYILIYOR!

..... ......

hastalığı nedir? Lassa Ateşi virüsü belirtileri nelerdir, bulaşıcı mıdır? Türkiye için risk var mı?

Dünyamız Çin’de ortaya çıkan yeni tip corona virüs salgını ile başetmeye çalışırken bir salgın da Batı Afrika ülkesi Nijerya’da yayılıyor. Nijerya’da şu ana kadar 41 kişiyi öldürdü. Dolayısıyla yeni tip corona virüs korkusundan sonra şimdi de Lassa ateşi nedir, Lassa ateşinin belirtileri nelerdir, Lassa ateşi dünyaya yayılır mı ve Lassa ateşi salgını Türkiye’ye gelir mi? sorularının yanıtları aranıyor.

Geçmiş yıllarda da ölümlerle sonuçlanan ciddi salgınlara yol açan Lassa ateşi hastalığı Nijerya’da yeniden salgın haline geldi. Nijerya’da acil durum hali ilan edildi. Ocak ayı içerisinde 257 kişiye farklı cins bir sıçan vasıtasıyla bulaşan lassa ateşi virüsü tam 41 kişinin canına mal oldu. Ölenler arasında sağlık yetkililerinin de bulunması, aynen Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılmaya devam eden yeni tip corona virüste (2019-nCoV) olduğu gibi endişelere yol açtı.

Nijerya lassa hastalığının kaynağı olan virüsün Batı Afrika!da yaşamakta olan kemirgenlerin çoğunda endemik olarak bulunduğunu belirten Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Akkoyunlu, hastalığın insana bulaşmasında vektör olan, yani taşıyıcı konumunda olan sıçanların özel bir cinsinin bu bölgede yaygın olarak yaşaması sebebiyle bu hastalığın Nijerya’da ortaya çıktığını ve ilk yaşanan vakaların Nijerya’nın Lassa bölgesinde görülmesi sebebiyle de bu kanamalı ateşli hastalığa Lassa Ateşi adının verildiğini söyledi.

LASSA ATEŞİ HASTALIĞI NEDİR?

Diye hepimiz merak ediyoruz. Yine Afrika’da görülen Ebola ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla yakın özellikler taşıyan Nijerya Lassa ateşi, kanama ile seyredebilen, yine hayvanlardan insanlara bulaşan ateşli ve ölümcül olabilen bir hastalık. Lassa ateşi hastalığı daha çok kasım-mart ayları arasında mevsimsel salgınlara yol açabiliyor.

NİJERYA’DA DEVAM EDEN LASSA ATEŞİ DÜNYA VE TÜRKİYE İÇİN TEHDİT OLUR MU?

Nijerya’da yaşanan Lassa ateşi salgınının Çin’de ortaya çıkıp küresel bir salgın haline dönüşen corona virüs gibi dünya için yeni bir tehdit olarak görülüp görülmeyeceğine dair Dr.Yasemin Akkoyunlu, “Lassa virüsünün insana temel bulaşı Batı Afrika’daki bu sıçanın idrar ve dışkıları ile temas olduğundan tüm dünya için yeni bir tehdit oluşturmamaktadır. Zaten etkenin bulaştığı insanların % 80’inde herhangi bir bulgu görülmemektedir” açıklamalarında bulundu.

Enfeksiyon Uzmanı, hastalığı bulaştıran sıçan türünün Türkiye’de yaşamaması sebebiyle ülkemiz açısından şu anda böyle bir risk olmadığını da sözlerine ekledi.

NİJERYA LASSA ATEŞİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

belirtilerinin virüsle temas edildikten 1-3 hafta kadar sonra ortaya çıktığını ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, virüsün hem ölüme hem de ciddi ve kalıcı sağlık problemlerine yol açtığının altını çizdi:

“Yaklaşık % 80 hastada belirtiler hafif ve tanı konulamaz düzeydedir. Hafif belirtiler; ateş, baş ağrısı, genel kırıklık ve halsizlik şeklindedir. Enfekte olan kişilerin % 20’sinde semptomlar ciddileşebilir. Kanamalar (dişetleri, gözler veya burun kanamaları gibi), solunum sıkıntısı, tekrarlayan kusmalar, yüzde gelişen ödem, göğüs,karın ağrısı, sırt ağrısı ve şok gelişebilir. Ensefalit, tremorlar ve işitme kaybı gibi nörolojik sorunlar da sayılabilir. İlk semptomların ortaya çıkmasından sonra iki hafta içerisinde çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak ölümler görülebilir (hastaneye yatırılan vakaların %15-20 civarı diyebiliriz). Ölüm oranı hamile kadınlarda daha yüksektir ve ayrıca düşüklere neden olabilmektedir. Vakaların yaklaşık üçte brinde değişik derecelerde sağırlık oluşabilir ve çoğunda da kalıcıdır.”

NİJERYA LASSA ATEŞİ HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

hastalığını bulaştıran özel cins bir sıçanın, enfekte olduktan sonra, uzun bir süre virüsü idrarıyla dışarı çıkardığını ifade eden Dr. Ysemin Akkoyunlu, “Lassa virüsünün insanlara bulaşması en çok gıdalarla ve solunum yoluyla meydana gelir. Bu kemirgenlerinin (idrar, dışkı)gibi çıkartılarıyla doğrudan temas etmek, çıkartılarla kirlenmiş objelere dokunmak, kontamine gıdaları yemek veya açık yara ve kesiklerin virüse maruz kalmasıyla enfeksiyon gelişebilir. İnsandan insana bulaşması da söz konusudur. Özellikle sağlık bakım ünitelerinde, yeterli kişisel koruyucu önlemler alınmamışsa kişiden kişiye geçiş daha sık olmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

Nijerya LASSA ATEŞİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Bu hastalığın görüldüğü endemik bölgelere gidecek olan yolcuların, bu kemirgenlerle temas etmekten kaçınarak Nijerya Lassa virüsünün bulaşmasından korunabileceklerini belirten Doç. Dr.Akkoyunlu “Gıdaların uygun şartlarda saklanması, hijyen ve kurallarına dikkat edilmesi, kemirgenleri yaşam alanlarından nispeten uzak tutacaktır. Hastalığı bulaştıran bu kemirgenler Batı, Doğu ve Merkez Afrika’daki ormanlarda yaygın olarak bulunmaktadır. O bölgelere seyahat edecek kişilerin korunma önlemlerine uyması hastalığın yayılmasını önlemede adeta kilit rol oynamaktadır. Tanı konulduğunda ise Ribavirin isimli antiviral tedaviye de yanıt oldukça iyidir. Bu konuda ülkemizde seyahat sağlığı ile ilgili hizmetler sunan Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü de gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır” şeklinde konuştu.

Virüs daha önce Mali, Gana,Togo, Liberya ve Sierra Leone gibi birçok Afrika ülkesinde görülmüştü. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 100 ile 300 bin insanda görülen Lassa virüsü, ilk ortaya çıktığı 1969 yılından bu yana ortalama 5 bin kişinin ölüme yol açtı.

Bu salgınlardan uzak olmamızı dilerken videoyu beğenip, abone olmanızı rica ediyorum. Sağlıkla kalın…

Coronavirüs kriz geçiren hasta videosu: https://www.youtube.com/watch?v=sr3irjbKkiw
Dünya alarmda! Coronavirüs belirtileri videosu: https://www.youtube.com/watch?v=gIEt_UFOSRU
Kanalımıza abone olun: https://www.youtube.com/user/NerminAY/videos

Etiketler

nijerya lassa virüsü
nijerya lassa ateşi,
DÜNYA ŞOKTA! ŞİMDİ DE NİJERYA LASSA VİRÜSÜ YAYILIYOR! Lassa virüsü,,lassa sıtması nedir,lassa,nijerya lassa,nijerya virüsü. Nijerya LASSA ATEŞİNDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI,,NİJERYA LASSA ATEŞİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR? LASSA ATEŞİ HASTALIĞI NEDİR,lassa virüs,lassa Türkiye,lassa virüsü Türkiye,,nijerya lassa Türkiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.