Genel,  Kolay temizlik

Evdeki kötü kokuları gidermenin en pratik çözümü-Kolay temizlik

..... ......

Evdeki kötü kokularla başınız dertte mi? Ozaman tam da yerine geldiniz! Özellikle çamaşırlarınızın ve nü sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Çamaşırlardaki kötü ve rutubet kokuları nı gidermek, buzdolabındaki kötü kokuları gidermek, halılardaki kötü kokuları gidermek gidermek ve evinizin mis gibi kokmasını sağlayacak evde yapılabilir pratik, kolay ve muhteşem oda spreyi çeşitleri bu videomuzun içeriğini oluşturmaktadır.

Hazır koku gidericileri elbette artık bir çok yerde satılıyor ancak biz bu gün evde, kendi kendimize kötü kokuları gidermek için kendi koku giderimizi kendimiz nasıl yapabiliriz bu konuyu konuşacağız.

Belki bir çoğunuz şahit olmuşssunuzdur. Annelerimiz çamaşırların içine beyaz sabun koyar. Yöntemlerden bir tanesi bu diyebiliriz. Ama sabunu bütün olarak koymak yerine, rendeleyerek eski bir tülü parçalara ayırın ve içlerine birer tutam tutam rendelenmiş sabun koyun ve ağzını bağlayın. Veya daha pratik olması için şeffaf bantla bantalayın. Çamaşırlarınızın arasına koyduğunuzda miss gibi koktuğunu göreceksiniz. Bunlardan bir sürü yapın. 10-15 Tane kadar yapın mesela. Çarşaflarınızın içine, çamaşırlarınızın içine, elbise dolabına, yatağın altına gibi uygun gördüğünüz yerlere serpiştirin. Evdeki kötü kokuları gidermenin en pratik çözümlerinden birisi budur.

Sevdiğiniz her türlü kokulu sabun olabilir. Beyaz sabun, güllü sabun, lavantalı sabun gibi hoşunuza giden sabunlardan yapabilirsiniz. Düşünsenize, yatak odasına giriyorsunuz miss gibi gül kokuyor, oturma odasına giriyosunuz lavanta bahçesi gibi.

Ayrıca şunu da belirtelim, yün kazaklar, çamaşırlar ve halılar gibi eşyalarınızın arasına koyacağınız sabun kesecikleri naftalin görevi görür ve böceklenme, güvelenme gibi sorunlarla da başetmenizi sağlar.

Az önce tül parçalarının arasına koyabilirsiniz dedim ama bunları benzer malzemelerin içine de koyabilirsiniz. İnce tülbent parçaları, kaçmış ince çoraplarınız, ya da kaçmamış çoraplarınız 🙂 çorapların uzunluğuna göre ikiye, üçe kesip ucuna düğüm atarak küçük kesecikler oluşturabilirsiniz.

dedik ve sabun keseciklerinden uzun uzun bahsettik ama sadece sabun mu? Tabi ki hayır 😉 Kötü kokuları gidermenin başka yolları da var.

Örneğin, karanfilleri bir havanda kokusu iyice çıksın diye bir güzel dövün. Sonra bir miktar karbonatın içine karıştırın. Bir miktar da su dökerek krem kıvamına getirin. Bunu minik minik kaplara koyarak evin sağına soluna yerleştirebilirsiniz.

Gardroba koyabilirsiniz, odalarda uygun yerlere koyabilirsiniz, mutfağa koyabilirsiniz, buzdolabına koyabilirsiniz. Hem çok güzel kokar, hem de yemek kokularını çeker alır. Buzdolabında soğan sarımsak kokusu, zaman zaman oluşan buzdolabı kokusu gibi durumlarda bunların kokusunu çeker alır.

Aynı işlemleri kahve çekirdeklerini veya tarçını döverek veya öğüterek de yapabilirsiniz. Bu noktada bir de bonus öneride bulunayım; fırında yemek yaptığınızda veya balık yaptığınızda bir miktar kahveyi uygun bir tabağın ya da tepsinin içinde yakmadan kavurun. Balık ve yemek kokusundan arındığınızı, mutfağın mis gibi kahve koktuğunu göreceksiniz.

VE KOMŞULARINIZI BİLE KISKANDIRACAK HARİKA ODA KOKULARI HAZIRLAMAYA NE DERSİNİZ?

Meyve ve çiçek kokusu olan oda kokusu nasıl yapılır?

İşte malzemeler;

Kullanmak istediğiniz organik koku yağı (Bu yağları aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz)

2 Çay kaşığı kadar karbonat

1 Litre su

Vanilya çiçeği kokusu, lavanta kokusu, yasemin kokusu, zambak kokusu olabilir. Bu oda kokusunu kolaylıkla yapacaksınız.

1 Litre suyun içine 2 çay kaşığı karbonatı koyup, üzerine istediğiniz çiçek kokulu yağdan 15-20 damla ekleyerek tüm bu karışımı bir güzel karıştırın. İyice homojen bir şekilde birbirine karıştığından emin olun. İşte çiçek kokulu oda spreyiniz hazırlandı bile 🙂 Evde bulunan bir sprey başlıklı şişeye koyup istediğiniz an kullanabilirsiniz. Yalnız küçük bir uyarı; kullanmadan  önce mutlaka çalkalayın.

Şimdi güzel bir kış kokusu hazırlayalım

Malzemeler:

Çam yağı, köknar yağı ve ardıç yağı

Ve 1 litre su.

Bu harika kış kokusuyla adeta karlı bir havanın verdiği sıcacık evinizde verdiği huzuru hissedeceksiniz.

Bu yağlardan istediğiniz miktarda, mesela 6-7’şer damla kadar 1 litre suyunuzun içine karıştırın. Yine bunu da bir sprey şişeye koyarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Evde meyve kokusu nasıl yapılır?

İşte size son derece doğal, ferahlatan kokusuyla limon kokusuyla bir oda kokusu tarifi daha;

Malzemeler:

2 Tatlı kaşığı karbonat

2 tatlı kaşığı istediğiniz bir meyve kokulu esansiyel yağ

1-2 damla limon

Ve bir miktar su. Hepsini güzelce karıştırın. Sonra bir sprey şişeye koyarak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Sırada hem çamaşırlarınızı, hem de evinizde odalarınızı saracak harika bir oda kokusu hazırlamak var.

Yumuşatıcıyla evde oda kokusu yapmak

Malzemeler:

Kokusunu sevdiğiniz bir yumuşatıcı (kimyasal içermeyen bir yumuşatıcı kullanmanızı tavsiye ederim)

3 Bardak sıcak su

1 Tatlı kaşığı karbonat

3-4 yemek kaşığı yumuşatıcı.

Hepsini yine homojen bir şekilde karıştırıp sprey şişeye koyun. Önce karbonat ve suyu karıştırın, ardından yumuşatıcıyı koyun. Karbonat ortamda bulunan kötü kokuları toplamakta etkilidir. Yumuşatıcının güzel kokusu ise evinize ayrı bir hava katacaktır.

Evdeki sigara kokusu nasıl giderilir?

Keşke hiç kimse sigara içmese. Ama maalesef birçoğumuz bunun  pençesine düşmüş insanlarız. Ne diyelim, Allah hepimizi kurtarsın.

Madem içiliyor, evde sigara içilmesine izin vermemek en doğrusu. En azından sık sık havalandırdığınız bir bölüm ayırabilirsiniz. İstemediğiniz halde bir şekilde sigaraya maruz kalmış bir odanız varsa önce orasını güzelce havalandırın. Sonra o odanın bir kenarına küçük bir kabın içerisine koyduğunuz üzüm sirkesini yerleştirin. Kısa sürede odanın sigara kokusundan arındığını farkedeceksiniz.

Ve yine geldik buram buram kokusuyla hepimizi mest eden kahve kokusuna. Bu kokuyu kim sevmez ki?

İşte size pratik bir kahve kokulu oda kokusu tarifi

Malzemeler;

Küçük cam kaseler

Kahve çekrdekleri

Küçük mumlar

Kahve çekirdeklerini küçük kaselere koyun ve ortasına küçük mumlardan yerleştirin. Böylelikle misafiriniz geleceği zaman mumları yakarak misafirlerinizi muhteşem bir kahve kokusuyla karşılayabilirsiniz.

Dekoratif oda kokusu nasıl yapılır?

Evizin çok hoş, değişik bir kokuyla kaplanmasını sağlarken aynı zamanda otantik havasıyla çok şık bir görünüm kazandıracak.

Malzemeler;

Tarçın çubukları

Mum

İp

Biraz büyükçe bir mumun etrafını tarçın çubuklarıyla güzelce kaplayın. Bunları adını bilmiyorum ama ince urgan ipi gibi, ya da çuval ipi gibi bir iple, veya aklınıza gelen başka bir malzeme varsa onunla bağlayın. Kaplarken kolaylık olması açısından önce bir paket lastiğiyle sabitleyebilirsiniz.

Yalnız burda bir uyarı yapmalıyım. Bu güzel dekoratif oda kokusu nu kendiniz evdeyken dikkatli bir şekilde kullanın. Mumum alevi Allah korusun yangın çıkaracak seviyeye gelmesin.

Yazımızı bitirmeden önce küçük bir öneride bulunmak istiyorum, sağlığa zarar vermeyen üretim politikasıyla ’nin kahveli oda kokusunu ve yumuşatıcısını temin edebilirsiniz. Ben yumuşatıcısını kullanıyorum ve favorilerim arasında 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.