Farmasi Güzellik Sırları,  Genel,  Sağlık

Kozmetiklerde mikrobik madde bulundu!

..... ......

Kimyasal tehlike saçan internette, çarşı pazar tezgahlarında.

Çin malı yüz boyasında ağır metal var!

Kozmetiklerde mikrobik madde bulundu!

Bu cümleler bazı haberlerin konu alındığı gazetelerin başlıklarıdır. Sizlerle şimdi 2 video paylaşacağız bunları mutlaka seyretmenizi ve mümkünse bir 5 dakika ayırıp aşağıda yer alan yazımızı okumanızı sağlığınız için şiddetle okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü egzema, ciltte lekeler, kanser gibi bir çok hastalığa sebep olabiliyor.

Alttaki videoyu izleyin de görün yüzünüze gözünüze neler sürüyorsunuz!

……..

Bu videoyu da izleyin.

……………..

RUJ, rimel, far, allık ve dahası… Her gün milyonlarca kişi bu ürünleri kullanıyor. Peki bu ürünler ne kadar güvenilir, sahteleri var mı varsa zararları ne? Sağlık Bakanlığı ve uzmanların defalarca uyarısına rağmen sahte kozmetik ürünler hala açıkça pazarlarda, ucuzluk mağazalarında ve internette satılmaya devam ediyor. Hürriyet semt pazarlarını ve ucuzluk mağazalarını dolaşarak sahte kozmetik ürün gerçeklerini yerinde tespit etti. Kayıtdışı, yasal şartlara uymadan üretilen kalitesiz ürünlerin yanı sıra kanser başta olmak üzere sağlığı tehdit eden pek çok kimyasal madde içeriyor.………………..

Uzmanlar, orijinal ürünleri alırken bile ürünün markasına, alındığı yere, nasıl tüketildiği ve hatta konulduğu kabın bile oldukça önemli olduğu vurgusunu yaparken artan kozmetik tüketimi ve kaliteli ürünlerin pahalıya satılması, merdiven altı üretiminin de artmasına neden oluyor. İnternette, pazarlarda ucuz eşya mağazalarında kolayca satılan bu ürünler sağlık için büyük tehdit oluşturuyor. Sultangazi, Bahçeşehir gibi semt pazarlarında ünlü kozmetik markaların ürünlerinin sahtelerinin açıkça satıldığını gözlemledik. Hatta sahte işi o boyuta varmıştı ki Türkiye’de satışı çok sınırlı olan bir markanın sahte ürünleri bile pazara düşmüş. Satışı sınırlı olan ve asıl fiyatı 179 ile 144 lira arasında değişen markanın fondöten ürünleri pazarda 10-15 liraya alıcı buluyor. 32 lira gibi fiyata satılan maskaralar 10 liraya, fiyatları 70 ile 165 liraya değişen bir diğer ünlü markanın göz farları ise 10-15 liraya satılıyordu.

Güzelleşmek için kullanılan yüz maskesi, kil ve krem gibi ürünlerde mikrobiyal üreme ve kurşun gibi bazı zararlı kimyasallar tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, kozmetik denetimleri kapsamında, ihbar ve şüphe üzerine yapılan incelemelerde, “merdiven altı” ve taklit ürünlerin insan sağlığını tehdit eden maddeler içerdiğini tespit etti.Yüz maskesi, kil, krem gibi kullanılan ürünlerin çoğunda mikrobiyal üreme saptanırken, içeriğinde kurşun gibi zararlı kimyasallar bulundu, ayrıca bazı kimyasalların da limitin üzerinde olduğu belirlendi.

Ağda sonrası bakım kreminde, kozmetik mevzuatına aykırı “Diklofenaksodyum” adlı ilaç etken maddesi tespit edildi.

Denetimlerde ayrıca, piyasadaki çok sayıda taklit parfümle ilgili de işlem yapıldı.

TİTCK Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Daire Başkanlığınca ihbar ve şüphe üzerine bu yılın mart-haziran döneminde 5 bin 338 kozmetik ürün denetlendi, bunların 518’inin teknik düzenlemeye aykırı, 4 bin 727’sinin ise güvensiz olduğu tespit edildi.

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesiyle toplam 225 bin 447, güvensizlik gerekçesiyle toplam 105 bin, mevzuat çerçevesinde ise 90 bin lira para cezası uygulanarak, toplam 420 bin 447 lira para cezası kesildi.

Yazılacak daha çok şey var aslında. Ama okumayı sevmeyen bir millet olduğumuzu göz çnünde bulundurarak daha fazla uzatmak istemiyoruz.

Size tek tavsiyemiz; Bundan sonra kozmetik ve kişisel bakım ürünleri alırken daha dikkatli olmanız, kaçak ürünler kullanmamanız ve güvenilir yerlerden alışveriş etmeniz olacaktır. Bu noktada ürünleri sürekli denetimleri yapılan, zararlı maddeler içermeyen, güvenle kullanabileceğiniz ürünler olduğunu da hatırlatmalıyız. Ayrıca internette üretim yerlerini herkese teşhir eden Farmasi videolarını izleyebilir, hatta dilerseniz fabrikayı, üretim yerlerini gidip kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.